GÜNCEL

Araba Neden Tekler?

Araba Neden Tekler?

Otomobillerde her hangi bir arıza meydana gelmeden önce küçük de olsa belirtiler ortaya çıkabilir. Masrafın büyümemesi ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmaması için belirtilerin geç olmadan fark edilmesi hayati bir öneme sahiptir.

Araçlarda karşılaşılan sorunlar arasında yer alan tekleme en çok yaşanan problemlerdendir. Araba neden tekler sorusuna verilebilecek birçok cevap olmasından dolayı öncelikle problemin kaynağının saptanması ve ona göre hareket edilmesi gerekir.

Yakit Pompasi
Yakit Pompasi

Genel olarak tekleme probleminin çıkış noktalarına bakıldığında karşımıza kritik noktalar çıkmaktadır. Bunları bujiler, buji kabloları, karbüratör, yakıt pompası olarak sıralamak mümkündür.

Bujilerin otomobillerin marka ve modellerine bağlı olarak belirli bir kullanım ömürleri bulunmakta ve ömürlerini tamamladıktan sonra değiştirilmesi gerekir. Aynı durum buji kabloları için de geçerlidir. Ömrünü tamamlayan buji ve kablolar tekleme ile kendini gösterip önlem alınmadığı taktirde tamamen çalışamaz hale gelebilir.

Yakıt pompasının bozulması durumunda ise yakıt tankından motora gerekli miktarda yakıt gönderilemez ve motor yanma için gerekli olan yakıtı çekemediği için tekleme yaşanır. Yakıt pompasından kaynaklı araba tekleme durumlarında genel olarak araba sürekli olarak stop etmektedir. Yakıt pompasının yenisiyle değiştirilmesi problemi kalıcı olarak ortadan kaldıracaktır.

Belirtilen komponentlerin arızalanmasından kaynaklanan araba tekleme sorunu subap zamanlamasının ayarsız olması gibi komplike hatalardan da meydana gelebilir.

Tekleme probleminin kaynağının net olarak öğrenilebilmesi için zaman kaybetmeden yetkili servise veya alanında uzman bir ustaya arabanın gösterilmesi gerekmektedir. Kısa bir inceleme ve denemeler neticesinde teklemenin sebebi öğrenilebilir ve gerekli tamir veya parça değişim işlemleri yapılabilmektedir.

Tekleme probleminin ihmal edilmesi ve arızalı bir şekilde kullanıma devam edilmesi durumunda ise motora büyük hasarlar verilmesi gibi çok daha büyük problemlerin ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Benzinli ve dizel araçların haricinde LPG sistemine sahip araçlarda yaşanması durumunda ise LPG sisteminin tamamen gözden geçirilmesi ve tüp beyni gibi hayati öneme sahip parçaların kontrol edilmesi gerekir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir