GÜNCEL

Araç Alım Satım İşlemleri

İkinci El Araç Alış Satış İşlemleri

Satış kurallarına uygun olarak 2. el arabalar, motosikletler ve diğer motorlu taşıt türleri, römorklar ve deniz taşıtları alım satım işlemleri noterler tarafından gerçekleştirilmektedir. Aracın satış işleminden sonra bu kurumlar aracılığı ile devir işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemler esnasında noter satış belgesi, vergi dairesi tarafından verilen ilişik kesme belgesi, Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi, plaka bilgisi, vergi numarası, tescil ve trafik belgesi hazır bulundurulmalıdır.

Listelenen belgeler, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatında belirlenen sıraya göre, aracın devlet takibi için gereklidir. 2. el araç satın alacak kişiler devir işleminden önce aracın; Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV),  muayene bilgisi, trafik cezası olup olmadığı ile ilgili kontrolleri yapmalıdır. Çünkü vergi borcunun olması aracın satışına engeldir. Yine MTV Borcu, Trafik Cezası, OGS Veya HGS Borcu, Araç Fenni Muayenesi, Banka haczi veya Rehini  olduğu durumlarda aracın satışının olmayacağı unutulmamalıdır.

Belgeler Hazırlanır ve Sonra Noter

İkinci El Araç Alım Satım İçin Gerekli Belgeler

Herhangi bir noterde satış işlemi ile ilgili bir satış sözleşmesi hazırlanır. Bu satış sözleşmesi noter, alıcı, satıcı ve taraflardan birisi yabancı ise yeminli tercüman tarafından imzalanır. Satış işlemi sözleşme imzalandıktan sonra gerçekleşir ve noter tarafından 1 ay süre ile geçerli “Tescile İlişkin Geçici Belge” hazırlanarak verilir. 2. el aracın satın alan kişi, en fazla 10 gün içinde Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmalıdır. Aksi takdirde kaza anında kusurlu araç sahibi maddi yükümlülüğü vardır. Zorunlu Trafik Sigortası, trafik kazasında kusurlu olduğu resmi olarak belgelenmiş araç sahibinin karşı tarafa verdiği maddi zararları ve yine karşı araçtaki yolcuların tedavi masraflarını karşılayan bir sigorta türüdür.

Trafik Tescil İşlemleri

2.el araç satışını noter üzerinden üzerinize kayıt ettirdikten sonra yani devrini aldıktan sonra, size noter ’de verilen geçici ruhsat adı verilen “Tescile İlişkin Geçici Belge” ile araç 1 ay boyunca kullanabilir veya diğer bir kişiye satıla bilinir. Asıl ruhsat başvurusu için yapmanız gereken ise, ilk olarak aracınıza trafik sigortası yaptırmaktır. Trafik sigortası yaptırdıktan sonra herhangi bir trafik tescil müdürlüğüne giderek randevu almadan trafik sigortasını yaptırdıktan sonra Ücretsiz geçici ruhsatınızı ilgili memura vererek asıl ruhsatınızı alma işlemini gerçekleştire bilirsiniz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir