GÜNCEL

Araçta Koku Hissedilmesi ve Nedenleri

Araba elektrik arızaları alanında en sık yaşanan sorunlardan bir tanesi de; araçta koku hissedilmesidir. Herhalde bugüne kadar bu sorunu yaşamayanımız yoktur. Bu sorunun nedenlerine inerek, aracınızda neden bu sorunla karşı karşıya kaldığınızı bulabilirsiniz. Araçta koku hissedilmesi sorunlarını sizlere maddeler halinde sıralayacağız.

  • Eğer LPG’li bir araç sahibiyseniz ve aracınızda koku varsa; bunun kaçak olabileceği aklınıza gelen ilk şey olmalıdır. Büyük kaçalar şamandıra emniyet valfi tarafından muhafaza edilmektedir. Ancak küçük kaçaklar için sizin arada bir kontrol yaptırmanız gerekir. Kaçak kontrolü yaptırarak, sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakabilirsiniz.
  • LPG’li araçlarda kullanılan kalitesiz gaz da yine kokuya yol açmaktadır. Koku hissedilirse, mutlaka kullandığınız gazı değiştirin.
  • Diyafram eskimiş ve deforme olarak eski randımanını vermiyor olabilir. Bu da gazın iyi yanmamasına yol açacaktır. Bu durumda egzozdan çiğ gaz çıkar ve bu da kokunun meydana gelmesine neden olur.
  • Egzozda patlak oluşu da yine araçta koku hissedilmesine yol açacaktır.
  • Eğer radyatörde su kaçağı varsa, LPG ana hattına sıcak su gelmez. Bu durumda da araç içerisinde koku meydana çıkacaktır. Aynı zamanda başka nedenlerden dolayı de yeteri kadar sıcak su LPG’ye ulaşmayabilir. Bu durumda da yine aynı sorun baş gösterir.
  • Manifold contasının su kaçırması; araçta su eksilmesine ve hararete yol açar. Bu da yine LPG’nin tam ısınmamasına yol açar. Araçta koku da bundan kaynaklanmış olabilir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir