GÜNCEL

Çin Otomotiv Sektörü

Çin Otomotiv Sektörü

Çin otomotiv sektörü hakkında biraz bilgi verelim. Çin otomotiv sektörüne girdiği dönemde, ülkenin iç ihtiyacını karşılamak adına bu sektöre girişmiştir. Çin’in ucuz iş gücü ve yabancı yatırımcıya sağladığı teşvikler sayesinde kendi markalarının yanı sıra yabancı markalarının da ülkesinde üretilmesini sağlamıştır.

Çin’in araba üretimi giderek yıllar içerisinde gelişme kayıt ederek büyümüştür. Çin yabancı üreticilere yaptığı teşviklerle üretimlerini ikiye katlamakta ve ülkesini araba sektöründe gelişim sağlamaktadır. Çin hükümeti kıyı şeritte kurulan üreticiler oradan direk yükleme yaparak Çin devletine katkı sağlamaktadır.

Çin Otomotiv Sektöründe Kalite Ne Kadar Önemli?

Volvo Artık Çin'de

Ülkenin yerel üretim firmaları otomobil ihracatı ile ülkesine gelir kazandırmaktadır. Araçların gerekli testlerden geçilerek kullanıma sunulması kalitelerini yükseltmektedir. Mckinsey yaptığı araştırmada otomotiv sektörüne ilişkin, Çin hükümetinin getirdiği düzenlemelerden bahsetmektedir. Çin batı halkının hak olarak gördüğü birçok iyi donanımlı araçların, halkının da hakkı olduğunu düşünerek vatandaşlarının da bu imkânlardan yararlanmasını istemiştir.

Çin gelişmeler kayıt ederek dünyanın ikinci otomotiv pazarı olması yolunda ilerlemektedir. Çin otomotiv sektöründe daha çok yerli üretim yapmak için çaba harcamış ve yerli üretim de yabancı desteğini de kullanmak istemiştir. Bunun içinde dünyanın lider otomotiv firmaları ile görüşmeler yapmıştır. Bu durum hem Çin’e ekonomik katkı hem yeni iş alanları oluştururken hem de yabancı yatırım oluşturmaktadır.

Çin Otomotiv Sektörünün Çin’e Ekonomik Katkıları Oldukça Fazla

Çin akıllıca davranarak her türlü ülkesinin kar etmesine yardımcı olacak projeler geliştirmektedir. Ayrıca Çin’de iş gücünün ucuz olması da ülkenin kar etmesini sağlamaktadır. Az maliyette üretilen otomobiller, dünya fiyatları ile satışa sunulmakta ve bundan ülke ekonomisi de büyük kar elde etmektedir.

Çin ekonomisini kalkındırma ve dünya araba sektöründe de Pazar hakkı elde etmek adına büyük başarılar elde etmekte, özellikle de yabancı yatırımcılara sağladığı kolaylıkla daha da ilerleyecek olduğunu da göstermektedir. Çin otomotiv sektöründe, yabancı yatırımlarla üretilen arabalar daha çok yabancı ortak şirketlerin adları ile satışa sunulmaktadır. Ne kadar yabancı ortaklarının adı ile satışa sunulsa da üretimi Çin’de yapıldığından ülkeye katkısı büyüktür.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir