GÜNCEL

Ehliyet Kayıp Edildiğinde Ne Yapılması Gerek?

Ehliyet Kayıp Edildiğinde Ne Yapılması Gerek?

Ehliyet kayıp edildiğinde ne yapılması gerek gençlerin en çok araştırdığı konulardandır. Ehliyet kaybolduğunda yapılması gereken bir dizi işlemler vardır. Ülkemizde şuan eski ve yeni tip ehliyet durumu ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine de yapılması gereken işlemler değişiklik göstermektedir.

Henüz ehliyetini değiştirmemiş ve onu kullanmakta olanlar eğer ehliyetini kayıp etmişse yeni ehliyet olan çipli ehliyet çıkartmak için gerekli olan belgelerini yaptırmalı ve yeni ehliyetlerini çıkartmalıdırlar. Devletimiz de yeni ehliyet çıkarma işlemlerinde harçta indirim uygulaması yapmaktadırlar. Eski ehliyet sahibi olanlar henüz yeni ehliyetlerini almadıkları için bu haktan yararlanarak hem ehliyetlerini değiştirmiş hem de ehliyetlerinin kayıp olduğunu devlete bildirmiş olurlar.

Ehliyetinizi Kaybettiğinizde Ne Yapmalısınız?

Ehliyet Kayıp Edildiğinde Ne Yapılması Gerek?

Kayıp ehliyet için istenen belgeler şunlardır;

  • Pasaport, kimlik ya da avukatlık kimliği
  • Sürücü olur sağlık raporu
  • Biyometrik fotoğraf
  • Kart ücreti ödemeleri
  • Kan grubu kartı
  • Dilekçe ve parmak izi istenmektedir.

Zorunluluğu olmasa da ehliyetinizi en yakın trafik tescil şubesine kayıp ya da çalıntı bildirisi yapması doğru olacaktır. Olası gerçekleşecek olan kötü bir olayda siz sorumlu olmadığınızı belirmiş olursunuz. Yeni ehliyet sistemine geçildiği için eski ehliyetini kaybedenler yalnızca yeni ehliyeti çıkarttırma ücreti öderler, yeni ehliyeti kayıp edenlerin ise ceza tutarı 159 TL olarak belirlenmiştir. Yeni ehliyetiniz kayıp olduğunda emniyete başvurmanız sonucunda size geçici ehliyetiniz verilir kulanım süresi 15 gündür. Ehliyet kayıp edildiğinde yapılması gerekenler herkes tarafından bilinmesi gereken bilgilerdendir.

Bu süre zarfında yeni ehliyetinizde gelecektir zaten, yeni ehliyetin çıkarılma süresinin uzun olmasının nedeni de tek merkezde basılıyor olmasından kaynaklıdır. Kayıp olan ehliyetinizi çıkarttırmak için de randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu EGM sisteminden alabilirsiniz her il ve ilçe için buradan randevu alınabilmektedir. Ehliyet kayıp olmaları çok sık karşılaşılmasa da gençlerimizin karşılaştığı bir durumdur. Gençlerimiz daha çok bu problemle karşılaşıldığında ne yapacaklarını bilemez ve hemen araştırmak isterler, bu araştırma sonucunda ilk gitmeleri gereken yer emniyet trafik tescil olduğunu öğrenerek kayıp başvurularını yaparlar. Aslında yapılması zahmetsiz olan bu kayıp başvurusu olası bir durumda sizi koruyacaktır. Böylece ehliyet kayıp edildiğinde yapılması gerekenler için size kısa bir bilgi vermiş olduk.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir