GÜNCEL

Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu?

kış lastiği zorunlu mu

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, kış lastiği takmanın zorunlu hale getirildiğini ve takmayan araç sahiplerine 625 lira idari para cezası uygulanacağını belirtti.

1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında uygulamaya konulan kış lastiği uygulaması yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda zorunlu hale getirildi. Apaydın yaptığı açıklamada, “Ayrıca kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer. Römork lastiklerinde ise zorunlu değildir” dedi.

“Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği derinliği 1,6 milimetreden az olamaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur” diye konuştu.

Uygulamaya uymayan sürücülere 625 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Sürücüler en yakındaki lastiklerini uygun hala getirebileceği yere yönlendirilmesine de izin verilecek.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir