GÜNCEL

Marş Basıyor ve Motor Dönüyor Ancak Araba Çalışmıyorsa

Eğer marş basıyor motor dönüyor, ancak araba çalışmıyorsa; bu durumun altında birçok farklı neden yatabilir. Çeşitli kontroller yaparak, buji bağlantı kablolarının gevşeyip gevşemediğine göz atın. Eğer aracınız LPG ile çalışıyorsa; LPG göstergesinin çalışıp çalışmadığına dikkat edin. LPG göstergesi yanmıyorsa; sigortada bir problem meydana gelmiş olabilir. Bununla birlikte, bujilerde oksitlenme ya da buji kablolarına su gelmiş olabilir. Düzenli olarak bujileri değiştirerek, böyle bir sorunun açığa çıkmasını önleyebilirsiniz.

Eğer aracınız LPG’li ise ve hem LPG’de, hem de benzinli durumunda çalışmıyor ise; ateşlemede bir problem meydana gelmiş olabilir. Ateşleme bobininden distribütöre doğru giden kabloyu çıkararak, motorun boyasız bir bölgesine birkaç cm mesafe bırakarak yaklaştırıp, bu durumdayken marşa basın. Kablonun ucunda bir kıvılcım görüyorsanız; o zaman ateşleme bobinden distribütöre elektrik gidiyor demektir.

Distribütör kapağını açarak, kapak üzerinde yer alan makarayı ince zımparayla temizleyebilirsiniz. Bu şekilde dediğim yöntemle yine buji kablolarını teker teker motora yaklaştırıp, marşa basarak, test edebilirsiniz. Şayet kıvılcım çıkıyorsa; ateşleme sisteminde değil, kablolarda bir sorun var demektir. Sorunlu kabloyu bulup değiştirerek, yaşadığınız sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Şayet kendiniz bu yöntemle yapamayacaksanız; motordan anlayan birisine de yaşadığınız sıkıntıya anlatarak çözüm üretebilirsiniz.

Araç arızaları ile alakalı bilgiler vermeye ve sizlere yaşadığınız sorunlardan anında ve ücretsiz kurtulmanıza yardımcı olacağız.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir