GÜNCEL

Marş Basmıyor Motordan Ses Gelmiyorsa

Aracınızla ilgili yaşadığınız marş basmaması ve motordan ses gelmemesi ya da tık sesi gelmesi durumunda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız; sizlere bu konuda yardımcı olacağız. Araç arızaları konusunda, motor konusunda uzman olan ekibimiz tarafından konu ile alakalı çözüm önerisi hazırladık.

Birçok araç sahibinin en sık yaşadığı sorunların başında geliyor marş basmaması durumu. Üstelik bununla birilikte ya motordan tık sesi geliyor ya da hiç ses gelmiyor. Eğer siz de böyle bir sorun yaşıyorsanız; muhtemelen akünüz boşalmıştır. Bununla birlikte farklı nedenlerden dolayı da yine bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

  • Akünün kutup başlarında gevşeme meydana gelmiş ya da akü başları fazla oksitlenmeye maruz kalmış, neticesinde de böyle bir sorun yaşatıyor olabilir.
  • Marş motorunun sigortasında problem meydana gelmiş ya da marş motoruna giden elektrik noktalarında gevşeme yaşanmış olabilir.

Çeşitli nedenlerden dolayı bu sorunu yaşıyorsanız; öncelikle akü kontrolü yapmanız lazım. Araç üzerinde yer alan alıcılara bakarak, kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Radyoyu açarak, sinyalleri çalıştırarak, alıcılarda bir problem var mı diye test edebilirsiniz. Eğer test sonucunda radyo ya da sinyaller çalışmıyorsa; sorun aküden kaynaklanıyor demektir. Bu durumda akünün boş olup olmadığını kontrol ederek, sorunun kaynağına inebilirsiniz. Akünüz boşsa yenilemeniz gerekecektir. Eğer kablolarla bir sıkıntı varsa ya da sigorta atmışsa; hemen bir tamirciye giderek yaptırabilirsiniz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir