GÜNCEL

Mısırlı Öğrenciler Hava ile Çalışan Araba Yaptılar…

Helwan Üniversitesi’nde Makina Mühendisliği öğrencileri sıkıştırılmış hava ile çalışan prototip bir araç ürettiler. Ekonomik sıkıntı içerisindeki ülkelerinde petrol fiyatlarınında çok yüksek olduğunu dile getiren öğrenciler, artan fiyatlarla başa çıkabilmek için bu aracı tasarladıklarını belirttiler. Sıkıştırılmış hava ile çalışan bu prototip ile sadece Kahire de değil ileride tüm dünyada bu araçların kullanılabileceğini düşünen öğrenciler şuan için en uygun modelin tek kişilik araçlarda uygulanabileceğini belirttiler.

Go-Kart’a benzeyen araç 2016 yılının sonunda alınan 3 yıllık 12 milyar dolarlık IMF kredisi kapsamında projelendirilmiş.

Öğrenciler araca yakıt doldurmaya gerek kalmadan 30 km yol yapabildiğini ve 40 Km/saat hıza ulaşabildiğini belirtiyorlar.

Prototip ürünün maliyeti 18.000 Mısır Pound’u yani yaklaşık 1008 Dolar. Mahmud Yaser’ e göre başka bir maliyeti olmayan aracın sadece hava ile çalışacağından dolayı çok ucuz enerji gücüyle haraket edebileceğini ve ayrıca soğutmaya da ihtiyaç duyulmayacağını belirtti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir