GÜNCEL

Şarj Dinamosu Arızası Nedir?

Şarj Dinamosu

Bir otomobil içerisinde ilk çalıştırılmadan itibaren görev alan birçok mekanik veya elektronik sistem yer alır. Elektronik veya mekanik sistemlerin her hangi bir tanesinde yaşanan bir problem doğrudan yada dolaylı olarak birçok problem ortaya çıkabilir. Şarj dinamosu arızalanması durumunda aracın çalışmamasına kadar sorunlar açabilen hem mekanik hem elektronik olarak kabul edilebilen bir parçadır.

Şarj Dinamosu Arızası Belirtileri

Deneyimli ve aracını tanıyan bir sürücü otomobilde meydana gelen değişiklikleri direkt olarak fark edebilir. Değişimlerin ilk andan itibaren fark edilebilmesi sayesinde arızanın büyümesi ve arızanın daha kötü problemlere sebep olmasının önüne geçilmiş olur. İşte şarj dinamosu arızası ortaya çıkan ilk belirtiler;

  • Aracın çalışmasında normal olmayan bir hırıltı sesi
  • Kaputun alt taraflarından gelen değişik kokular
  • Gösterge panelindeki ışıklandırma sisteminde titremeler
  • Farlarda anormal bir solma yaşanması

Belirtilen ortaya çıkması ile birlikte kısa bir zaman içerisinde aracın eskisine göre daha yavaş çalışmaya başladığı görülecektir. Gerekli önlem alınmaz ve tamiri yapılmaz ise bir sonraki aşamada ise araba hiç bir şekilde çalışmayacaktır.

Şarj Dinamosu Nedir, Ne İşe Yarar?

Şarj Dinamosu Yapısı

Temel olarak şarj dinamosu çalışma prensibi ele alındığında, mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesinde görev alan bir parça olduğunu ifade edebiliriz. Krank milinden alınan mekanik enerjisi şarj dinamosu vasıtasıyla elektrik enerjisi üretilir. Şarj dinamosunun içerisinde sabit olan stator ve döner parça rotor bulunmaktadır. Stator üzerinde iletken teller sarılıdır ve rotorun (mıknatıs) dönmesiyle ortaya çıkan elektrik enerjisi aracın ilk çalıştırılmasında ve hareket halindeyken gerekli olan elektrik enerjilerinin temin edilmesinde kullanılır.

Son yıllarda üretimi gerçekleştirilen araçların birçoğunda şarj dinamosu arızası meydana geldiğinde gösterge panelinde uyarı ışığı yanmaktadır. Modelden modele farklılık gösterse de genel olarak gösterge panelinde akü arıza işaretinin yanması şarj dinamosunda arıza meydana geldiğini akıllara getirmelidir.

Şarj dinamosu arızalarının giderilmesinde genel olarak değişim yapılması tavsiye edilmektedir. Mekanik olarak birkaç farklı parçadan meydana gelen dinamonun ömürlü bir parça olduğu ve kullanım süresine bağlı olarak arıza yapması durumunda direkt olarak yenisiyle değiştirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir