GÜNCEL

Segmentlere Göre Otomobil Sınıflandırmaları

Otomobil Segment Sınıfları

Avrupa Ekonomik Komisyonu sınıflandırması hedef pazarın segmentasyonuna odaklanmıştır ve bölümler arasındaki çerçeve içinde boyutlar veya ağırlık gibi parametrelerle sınırlı değildir, aynı zamanda fiyat, tür, seçenekler vb. de vardır.

Segmentler genellikle imalatçılar tarafından piyasadaki bir otomobilin yerini belirlemek için kullanılır, ancak segment içindeki belirli otomobiller genelde tamamen farklı özelliklere sahiptir, üreticiye bağlı olarak farklı teknolojiler ve bir takım seçenekler kullanırlar.  Otomobil üreticileri aynı paraya daha yüksek segmentlerde araba verebilmek için modeller de bazı özellikleri iptal etmektedir.

Araç Sınıfları ve Segmentler

Otomobil Sınıfları

Avrupa sınıfına göre, tüm araçlar altı segmentden birine aittir:

  • A – Mini Sınıf – uzunlukları 3,6 metreye ve genişliği 1,6 metreye kadar olan arabalardır.
  • B – Küçük Sınıf Otomobiller – uzunlukları 3,6 — 3,9 metre arasında olan arabalardır.
  • C – Alt orta sınıf otomobil – uzunlukları 3,9 — 4,3 metre arasında olan arabalardır.
  • D – Üst orta sınıf otomobil – uzunlukları 4,3 — 4,6 genişlikleri 1.69—1.73 metre arasında olan arabalardır.
  • E – Üst sınıf otomobil – uzunlukları 4,6—4,9 genişlikleri 1.69—1.73 metre arasında olan arabalardır.
  • F – Lüks sınıf otomobil – uzunlukları 4,9 metreden fazla ve genişlikleri 1,82 metreden fazla olan arabalardır.

Buna ek olarak, yukarıda açıklanan durumlardan hiçbirine uymayan birkaç ayrı araba grubu bulunmaktadır. Bu arabalar için üç ek parça belirlendi:

S – Sportif, kupe ve Cabrio otomobil modelleri
M –  Çok amaçlı minivan ve kapasitesi artırılmış arabalar
J-  SUV (off-road araçlar dahil) Spor arabalar

Segment A

Özellikle küçük sınıf,  şehir içi yakın mesafe koşulları için tasarlanmış en küçük arabalardır. Dinamik ve hız nitelikleri genellikle vasattır. Gövde tipi 3 kapılı veya 5 kapılı hatchbacklerdir. Aracın uzunluğu en fazla 3,6 metre ve genişlik 1.52 metredir. Bu tür modeller, şehir içi ulaşım ve park etme artılarından tercih edilir.

Sınıfın tipik örnekleri: Chevrolet Spark, Kia Picanto, Matiz, Ford Ka, Renault Twingo, Peugeot 107, Opel Adam, Toyota iQ, Suzuki Splash, Hyundai Eon, Chery QQ, Citroen C1, Suzuki Wagon R.

Segment B

Küçük sınıf, Avrupa’da popüler olan kompakt otomobil sınıfıdır. 3 ve 5 kapılı hatchback’lere ek olarak, sedan ve vagon bazen tipleri de vardır. Uzunluğu 3,9 metreye kadar, genişlik 1,7 metreye kadardır. Motorun çalışma hacmi genellikle 1,6 litreyi aşmaz.

Sınıfın tipik temsilcileri: Audi A1, Nissan Micra, Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Seat Ibiza, Hyundai Accent, Fiat Punto, Opel Corsa, Peugeot 208, Renault Clio, Renault Symbol, Ford Fiesta, Toyota Yaris, Mini, Mazda 2, Citroen C3, Citroen DS3.

Segment C

Segment, Avrupa’daki tüm satışların yaklaşık üçte birlik payı alan en popüler üründür. Küçük aile arabası olarak ta nitelendirilir.

Sınıfının tipik temsilcileri: BMW 1 Serisi, Volkswagen Golf, Ford Focus, Audi A3, Renault Megane, Opel Astra, Peugeot 308, Honda Civic, Toyota Corolla, Toyota Auris, Nissan Almera, Kia_cee’d, Kia Cerato, Mazda 3, Hyundai Elantra Hyundai i30, Mitsubishi Lancer, VOLVO V40, C4, Citroen DS4 Skoda Octavia Subaru Impreza’ya Suzuki SX4, Chevrolet Cruze.

Segment D

Orta sınıf, geniş iç hacim ve büyük bagajlar ile hatchback, sedan tipte sunulan orta aile sınıfı bir araba.

Sınıfın tipik temsilcileri: Chrysler 200, Honda Inspire, SAAB 9-3, Opel Insignia, Peugeot 508, Mazda 6, Ford Mondeo, Toyota Avensis, Hyundai Sonata, Renault Latitude, Volkswagen Passat, Kia Optima, Audi A4, BMW 3, Mercedes- Benz C sınıfı, Lexus IS, Volvo S60, Citroen C5, Citroen DS5, Suzuki Kizashi, Subaru Legacy.

Segment E

İş sınıfı genellikle sedan araçlardır. Makineler geniş bir iç mekân ve yüksek düzeyde donanıma sahiptir. Uzunluk genellikle 4,6 metrenin üzerindedir.

Örnekleri: Cadillac CTS, Jaguar XF, Saab 9-5, Volvo S80, Audi A6, BMW 5, Mercedes-Benz E sınıfı, Lexus ES olmak üzere Avrupa’da lüks markalar bu segmentte çalışıyor ve tipik temsilcileri. Bununla birlikte, seri üreticiler Toyota Avalon, Citroen C6, Hyundai Grandeur, Kia Cadenza, Holden Commodore, Hyundai Genesis, Geely SL.

Segment F

Uzunluğu 5 metreden fazla geniş iç hacimli araçlardır.

Sınıfın tipik temsilcileri: Bentley Mulsanne 2010, Rolls-Royce, Hyundai Equus, Jaguar XJ, Mercedes-Benz S Sınıfı, BMW 7 Serisi, Audi A8, Lexus LS, SsangYong Chairman, Volkswagen Phaeton, Maybach 57/62, Kia Quoris.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir