GÜNCEL

Sürücüsüz (Otonom) Araçlar

Sürücüsüz Otomobiller

Bilim kurgu filmlerinde ve çizgi filmlerde görmeye alıştığımız olduğumuz sürücüsüz otomobiller yollarda görüyor olmak bizleri şaşırtıyor artık. Direksiyonun başında olmadan kitabımızı okurken ya da kahvemizi içerken seyahat etmek hepimizi heyecanlandırıyor olmalı.

Peki bu tür fikirler ne kadar gerçekçi olabilir? Sürücüsüz araçlar gerçekten geleceğin otomobilleri olacak mı?

Sürücüsüz Otomobil Teknolojisinin Önündeki Engeller Nelerdir?

Sürücüsüz araçların önündeki büyük ve önemli engellerden birisi yüksek fiyat faktörü. Yüksek maliyetli Lidar (Lazer Radar) sisteminin kullanılıyor olması, planlanan sürücüsüz araçlara eklenecek her yeni teknoloji, otomobillerin fiyatlarında da binlerce lira artışa neden olacaktır.

Sürücüsüz araçlar kullanılmaya başlandığı vakit çevresini tamamen algılayamayan sensörlerinin, trafik kazalarına neden olacağı da varsayımlar arasında. Bugünlerde otobanlarda ve geniş yollarda test edilen sürücüsüz otomobillerin, kentlere ne derece uyum sağlayabileceği ise akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Sürücüsüz otomobillerin, trafiğin yoğun ve sorunlu olduğu büyük kavşaklarda verebileceği yanlış tepkilerin olasılığı, kararsız kalma halinde neden olabileceği kazalar da şimdiden konuşulmaya başlandı. Karmaşık bilgisayar işletim sistemi tarafından yönetilecek olan sürücüsüz araçların bilgisayar korsanlarının yani hackerların saldırısı ile karşılaşma olasılığı ise belki de sürücüsüz otomobiller ile ilgili kurulmuş en korkunç senaryolardan.

Sürücüsüz Otomobiller

Pekala her şey hazır, ama sürücüsüz otomobil kaza yaptığı vakit sizce suçlu kimler olacak? Otomobilinin koltuğunda yolcu olan şoför mü ? Yazılım geliştiren mühendis mi? Yoksa otomobil üreticisi şirketler mi? Sürücüsüz otomobillerle ilgili en büyük tartışmayı bunun benzeri sorular oluşturuyor.

Sürücüsüz Otomobillerin Gelecekte Sağlayacağı Faydalar

İnsanların hatalarından dolayı yaşanan trafik kazalarının önüne, kurallarla beraber mükemmel bir şekilde çalışan ve uyum sağlayan sürücüsüz otomobiller ile geçilmesi hedefleniyor.

İş gücüne duyulan ihtiyacı azaltacak sürücüsüz otomobillerle insan taşımacılığı başka bir boyut kazanacak gibi görünüyor.

Ayrıca sürücüsüz otomobillerin engelli vatandaşları trafiğe kazandırarak, fırsat eşitliği sunması hedefleniyor.

Sürücüsüz otomobillerin trafiğe katılımıyla birlikte paylaşımlı taşıtların yaygınlaşması, trafik kazalarının azalmasını ve sürat sınırlarının yükselmesiyle beraber şehir hayatında karşımıza çıkan en büyük sorunlarından biri olan trafik sıkışıklığının azalacağı umut ediliyor. Ayrıca otonom araçların en doğru yerleri verilerle hesaplayıp kendi kendilerini park edebilecekleri söyleniyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir