GÜNCEL

Taşıt Kredi Şartları

Taşıt Kredisi Alma Şartları

21.yüzyılın en büyük gereksinimlerinden bir tanesi olan ve birçok kişinin hayali olarak karşımıza çıkan araba almak için uygulanabilecek en hızlı yol taşıt kredisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir durumda bankalar araba almak isteyen müşterileri için farklı çeşitlerde taşıt kredisi sunmaktadır. Bu taşıt kredilerinin cazip sayılabilecek faiz oranları ve geri ödeme kolaylığı bulunmaktadır.

Taşıt kredisi alma şartları sanıldığı kadar zor olmasa da kolay da değil elbette. Bazı şartları yerine getirmeniz gerekirken diğer taraftan da en önemli şart sizin SGK ve maaş bordonuz. Yani bir süredir çalışıyor olmanız gerek. Ayrıca aracınız kredi süresi boyunca ipotek altında kalıyor.

Taşıt Kredisi Almadan Önce Bu Şartları İnceleyiniz.

Taşıt Kredisi Alma Şartları

Taşıt kredisi almak için tüketicilerin uyması gereken bazı temel şartlarda bulunmaktadır. Bu şartları sıralamak gerekirse ilk sırada karşımıza 18 yaşından büyük olma koşulu çıkmaktadır. 18 yaşını geçmiş vatandaşların taşıt kredisi için bankaya başvurabilmeleri için belgelenebilir gelirinin ve SGK kaydının olması gerekmektedir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bir kural olarak karşımıza SGK kaydının en az 3 ay boyunca yapılmış olması ve devam ediyor olması gerektiğidir. Diğer bütün kredilerde olduğu gibi taşıt kredisinde de bankalar prensipleri doğrultusunda oluşturdukları Kredi notunun önemi büyüktür. Taşıt kredisi almak isteyen vatandaşların yerine getirmekle mükellef olduğu temel şartlar bu şekilde sıralanabilir.

Taşıt Kredisinde Özel Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi için birtakım özel şartlarda bulunmaktadır. Taşıt kredisi almak için bankaya arabanın fatura değeri sunulmalıdır. Bankalar sunulan bu fatura değerinin bir kısmını Taşıt Kredisi olarak vermektedir. Bu şartta değişkenlik gösteren bir oran söz konusu olduğunu söylemek mümkündür. Bu durum açıklayacak olursak bankalar 50.000 Türk lirası altındaki araçlar için değerin yüzde yetmişini, Türk Lirası üzerindeki araçlar için ise %50 sini Taşıt Kredisi olarak kullanıcıya sunmaktadır.

Taşıt kredisi alabilmek için bankaya sunulması gereken birtakım evraklar da bulunmaktadır. Bu evrakları sıralamak gerekirse nüfus cüzdanı aslı ile beraber fotokopisi, gelir durumunu gösteren belge herhangi bir gayrimenkul gelir beyanı olarak listelenebilir. Elbette ki bankanın bazı özel durumlarda tüketiciler isteyebileceği birtakım evraklar da bulunmaktadır.

Gelişen ve sürekli yenilenen bir hayat içerisinde araç sahibi olmanın gerekliliğini tartışmak mümkün değildir. İçinde yaşadığımız zaman zarfında araba zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyacı karşılamak için bankaya taşıt kredisi için başvurmak tavsiye edilebilecek bir davranıştır. Bu durumda dikkat edilebilecek tek nokta kredinin zamanında ödenmesi olmalıdır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir