GÜNCEL

Tesla Otomobil Tarihi – Tesla Otomobil Özellikleri

Tesla Motors

Elektrikli arabaların gittikçe artan popülaritesine artık şüphe yok. Ve o kadar uzak olmayan bir gelecekte, bu tür ulaşım yöntemi pazarın önemli bir kısmını elde etme şansına sahiptir. Tesla Motors firması da ABD’de bu elektrikli araçları seri olarak üreten firmalardan birisidir.

Şirket 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurularak Nicola Tesla’dan esinlenerek bu isim verildi. Bilindiği gibi Nicola Tesla, fizik ve elektrik alanında zamanında devrim yaratan Sırp kökenli Amerikalı bir bilim adamıydı. Mühendisler küresel ısınma sorunu ve taşıtların petrol rezervlerine gezegendeki sert bağımlılığı konusunda ciddiye aldığını gösteren çalışmaları sonucu şirket kuruldu.

Elon Musk ve Tesla

Elon Musk

Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk aktif olarak yeni nesil otomobil tasarımı konusuna ve uzun vadeli bir strateji planı oluşturulmasına katıldı. Halen de Tesla Motors Ceo’su olarak çalışmaktadır.

Yaklaşık 12 yıl içinde şirket şu sonuçları elde etti:

  • Herhangi bir petrol ürünü kullanmadan yalnızca elektrikle hareket eden otomobiller yarattı;
  • Tesla otomobilleri için bir batarya fabrikası inşa edildi;
  • Elektrikli otomobilin aşabileceği minimum mesafe 300 km’dir;
  • Diğer üreticilerin elektrikli otomobilleri için bileşenlerin imalatı organize edilmiştir.

Kendi elektrikli arabanızı yüzde bir bedel ödemeden yarım saat içinde doldurabileceğiniz “dolum istasyonları” ağı kuruldu, şu anda gezegende 370 benzin istasyonu var. Gelecekte, boşalmış bir pili yenisiyle değiştirmek için ücretli bir hizmet sunmayı planlıyor.

Tesla Roadstar

Tesla şirketi tarafından 2006 yılında resmi olarak sunulan ilk otomobil Tesla Roadstar olarak karşımıza çıktı. Sunum Santa Monica havaalanında yapıldı ve trafiğe kapatıldı. Seri üretim 2008’de ve 2012 yılında yapıldı. Roadstar ilk sürümü 2600 adettir. Bu zamana kadar, elektrikli araçların en aktif kullanıcıları 200.000 km’yi aşan bir kilometre yapmışlardır.

Tesla Model S

Tesla Model S

2012 yılından beri seri olarak üretilen şirketin ikinci elektrikli lüks sedan otomobil arabadır. Farklı donanım seçenekleri ile 30 Haziran 2008’de duyurulan aracın ilk örneği 26 Mart 2009’da basına tanıtılmıştı. 2012 yılından bu yana dünyanın dört bir yanındaki elektrikli araçlar hayranları Tesla Model S yaklaşık 47 bin adetini satın alınmıştır.

Tesla Model S’in dış görünüşünün gelişimi daha önce ABD’deki Mazda ofislerinden birinde çalışan Franz von Holzhausen tarafından yapıldı. Model S’in ilk örneği 2009’da Frankfurt’taki sergide gerçekleştirildi, S modelinin görünümü “white star” kod adlı oldu. 2012’de otomatik türü satışa çıktı. Önümüzdeki 2 yıl içinde, talebin çok yüksek olması, haftada yaklaşık 1000 araba üretimini gerektiriyor.

Firmanın Tesla Model X ve Tesla Model III modelleri de vardır. Sonuç olarak tüketicilerin tercihleri ve modern araç gereksinimleri sürekli değişmektedir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir