GÜNCEL

Tiplerine Göre Otomobiller

Otomobil Kasa Tipleri

Dünya’da çok sayıda otomobil markası ve modeli bulunmaktadır. Bunlar gün geçtikçe sürekli olarak da güncellenmektedir. Bunun yanı sıra üretilen her otomobilin kasa yapısına göre ismi bulunmaktadır. Otomobil kasa yapısı isimlendirmesinde çok sayıda farklılık bulunmaktadır. Çoğu zaman amatör kullanıcılar bunları karıştırmaktadır.

Otomobil kasa yapıları, kendi içlerinde birçok avantajı barındırmaktadır. Bu avantajlar gerek kullanıcı açısından gerek donanım açısından bakılabilir. Bu yazımızın devamında konuyla ilgili geniş bilgiye sahip olabileceğiniz gibi örnek resimler ile de artık araba kasa tipi ayrımı yapabileceksiniz.

Otomobil Kasa Tipleri

Otomobil Kasa Yapıları

Otomobiller kasa tiplerine göre isimlendirilmektedir. Bunların bir kısmı birçok kişi tarafından bilinmektedir. Hatchback, sedan, SUV gibi stiller en bilinenleridir. Şimdi bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Sedan

Sedan Araç

Ülkemizde en fazla kullanılan otomobil türlerinden olan Sedan, aklımıza ilk gelen araç tiplerinden biridir. Kısaca tarif etmek gerekirse üç kutulu tasarıma sahip olup motor, gövde ve bagajdan oluşur.

Sadece Türkiye otomobil pazarı değil Amerika ve Asya otomobil pazarında da en çok rağbet göre araç tiplerinden biridir.

Sedan araçların çok büyük kesimi 4 (ve bagaj kapısı) kapılıdır. Nadiren de olsa 2 kapılı (ve bagaj kapısı) araçlar bulunmaktadır. İngiltere’de sedan araç yerine saloon kelimesi kullanılmaktadır. 2 kapılı sedan araçlara coach adı da verilmektedir.

Hatchback

Hatchback Araç

Bu araçlar iki kutulu olarak geçmektedir. Bagaj gövde ile birleşiktir. Yani yolcu bölümüne entegre edilmiştir. Bagaj kapağı arka cam ile birleşiktir. Hatchback otomobiller 3 veya 5 kapılı olarak da bilinirler. Sedan araçlara göre daha sportif durmaktadırlar.

Ülkemizde özellikle Volkswagen araçlar tutulmaktadır. Yine Opel araçların hatchback versiyonları da çok tutulmaktadır.

Station Wagon

Station Wagon Araç

Bir dönem başta Amerika olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde popüler olan Station Wagon araçlar halen başta İngiltere gibi ülkeler olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde popülerdir. Geniş bagajı bulunmaktadır.

Geniş bagajı nedeniyle tercih edilen bu araçlar sportif olmasa da fonksiyonu nedeniyle tercih edilir. Kuzey Amerika pazarında Estate olarak bilinmektedir.

Coupe

Coupe Araç

Coupe araçlar iki kapılı olmakla birlikte tek kapılı olarak da bilinmektedir. Bu araçlar sportif görünüşleri ile de bilinmektedir. Genel olarak 2 en fazla 3 kişilik araçlardır. Bu araçlar katlanabilir sunroof, bagaj bulunmaktadır. Kullanımı çok fazla tercih edilmese de ülkemizde hatırı sayılır biçimde kullanılmaktadır.

SUV

SUV Araç

Spor amaçlı kullanılan birden fazla stili yani minivan, station vagon, 4×4 gibi özellikleri bir arada bulunduran araçlar SUV araçlardır. Ülkemizde jip olarak da bilinmektedir. Dört çeker araçlardır. Belirli bir güce sahiptir ve güçlüdür.

Burada bir yanılgıdan kaçınmak gerekir. Tüm SUV araçlarda dört çeker özelliği yoktur. Bu nedenle arazi aracı demekte yanlış olur.

Van

Van Araç

Genellikle hafif yük taşımada kullanılan minivan, panelvan olarak anılan araçlar Van araçlardır. Büyük kısmı ticari araç olarak anılmaktadır.

Hafif ticari araç olarak da bilinen bu araçlar genelde ticari olarak bilinmektedir.

Türkiye’de Otomobil Tipleri Kullanımı

Türkiye’de kullanılan araçlar içerisinde en çok Sedan araçlar tercih edilmekle birlikte onu Hatchback ve Cuope takip etmektedir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir