GÜNCEL

Ucuz araba almanın yolları

Türkiye şartlarında araba almak gün geçtikçe zorlaşmakta. Artan vergiler, benzin fiyatları, döviz kurundaki artışlar vb sebepler 0 ve 2. el araç piyasasını her geçen gün yükseltmekte. Bu sebeplerden ötürü yeni araba alacaklar veya arabalarının modellerini yükseltecekler uygun fiyatlı araba almak için alternatif yollar bulmaya çalışmaktadırlar.

Daha uyguna yüksek model düşük kilometreli araçları bulmanın farklı yolları var aslında. Fakat araç alacaklar nerelerden araştıracaklarını veya hangi kurumlara güvenebileceklerini bilmediklerinden dolayı belirli oto pazarları veya internet siteleri sınırları dışına çıkamıyorlar.

Şimdi daha uygun fiyatlı araç nerelerden ve nasıl bulunur kısaca özetleyelim:

İnternet sitelerinden:

Herkesin bildiği ve çok sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden biridir. Ülkemizde çok ciddi bir pazar payı olan bu siteler üzerinden her model ve yaşta araç bulabilir sahipleri ile telefonla iletişime geçip bütçenize göre pazarlık yapma şansı elde edebilirsiniz.

Açık Oto Pazarları:

Bilinen en eski metottur. Her ilde veya bölgede bir kaç tane bulunur. Araba alacak almayacak herkesin mutlaka yolu araba pazarlarında geçmiştir. İnternet sitelerinde yazan fiyatlar biraz astronomik olabilmektedir ve keyfe keder ilan girilebilmektedir.Fakat oto pazarlarına araç getirenlerin bir bedel ödemesi gerektiği için acil satış yapması gereken insanların yoğunlukta olduğu bir yer haline gelmiştir. Alıcı için uygun fırsatların yakalanabildiği bir hal almıştır. Türk milleti olarak dokunarak bir ürün almayı tercih ederiz bu şekilde gözümüzle görerek ve direk pazardan çıkarıp bir ustaya götürebileceğimiz bir ortam yaratabiliriz.

Firmaların Yıl Sonu Kampanyaları:

İkinci el araca binmem diyenlerdenseniz araç alımı için en mantıklı dönem yıl sonu yapılan bayi kampanyalarıdır. Satış hedefini tutturmak zorunda olan bayiler ellerinde kalan araçlara fiyat, takas, ek özellik vb. avantajlar sunarak satışını gerçekleştirmektedirler. Sadece 1 ay sonra araç 1 yaşında olacak takıntınız yoksa bu alternatif size Markasına göre 3-5 Bin TL lik avantajlar sağlayabilir.

Oto Kiralama Şirketlerinden:

Bilindiği üzere araç kiralama firmaları filo anlaşmaları ile araçları son kullanıcının aldığından çok daha avantajlı bir şekilde almaktalar. Kiralık araçlar yaklaşık 3 sene içerisinde alınan bedeli karşılamakta ve süresi dolan araçların neredeyse tamamı kiralama firmasına kar olarak kalmakta. Bu araçlar çeşitli dönemlerde internet sitelerinden veya toplu satış şeklinde tekrar satışa çıkarılmaktadır. Tek araç alınacaksa genelde açık arttırma şeklinde bu araçları ekspertiz raporlarını da görerek satın alabilirsiniz. Çoklu alım yapılacaksa istenilen araçlar listelerden seçilip firmaya teklif usulü ile başvurulabilinir. Eğer tanıdığınız varsa Oto kiralama şirketlerinden 0 araçları da çok uygun fiyatlı alabilirsiniz.

Hacizli Araç Satışları: 

Çoğu kimsenin hacizli araçtan hayır gelmez diye tercih edilme sıklığı az olan bir yöntemde olsa, tercih eden kesim için en uygun araç alabilme yöntemlerinden biridir. Aracın ederinden bağımsız çok düşük meblağlara satışa çıkarılan araçlar açık arttırmaya katılan insanların gösterdiği ilgiye göre fiyatlandırılıyor. Örneğin piyasa değeri 100 bin Lira olan bir araç 40 bin TL den satışa çıkarılıp 60 bin TL ye satılabiliyor. İcra müdürlüklerinden veya internet üzerinden farklı mecralardan bu tip ihalelerin yer ve zamanlarını öğrenebilirsiniz.

Bankalardan Araç Satışı:

Araç alımı banka kanalı ile yapılıp borçlanma bankaya yapıldıysa ve kredi ödenemediyse haczi yapan taraf banka oluyor. Bankalarsa haczettikleri araçları kendi siteleri üzerinden satışa çıkarıyorlar. Her bankanın internet sayfasından bankadan satılık hacizli araçlar sekmesini bulabilirsiniz.

Gümrükten Araç Satışları:

Gümrükten geçiş sağlayamadan alıkoyulan bir çok araç olmakta. Bu araçlar belirlenen sürelerde istenilen vergiler ödenmediği için alıkoyulup belirli zaman sonrada satışa çıkarılmakta. İhale yöntemi ile biraz da karmaşık teknik gerektiren bu yöntem belkide en az tercih edilen yöntem olarak görülebilir.

Çekme Belgeli Araçlar:

Yaşanan kazalardan sonra sigorta firmaları araç sahiplerine ödemeyi yaptıktan sonra pert kayıtlı araçları tekrardan satışa çıkarırlar. Bu araçlara belirli masraf yapılıp piyasada değerinin çok altında bir tutarla alınabilinir. Bu araçlar için dikkat edilmesi gereken en önemli şey satarken de aynı oranda düşük fiyatlı satılacak olması ve normal araçların satışından çok daha zor olması.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir