GÜNCEL

Yerli Otomobil Hakkında Bilgiler

Yerli Otomobil

Türkiye’nin gelişmesine neden olacak büyük projelerden bir tanesi olan yerli üretim otomobil artık hayata geçiyor. Yıllardır konuşulmakta olan yerli otomobil hikayesi artık ihtiyaç olmaktan çıkıp, toplumsal bir rüya haline gelmiştir. Türkiye’nin ilk yerli otomobiliyle ilgili olarak hali hazırda üretilmiş 3 yerli prototip bulunmaktadır.

2019 yılında seri üretime geçilecek olduğunu belirtilen yerli üretim otomobilin, 2020 yılında araç almayı düşünenlerin de Türk markası aracı tercih edebilecek oldukları söylenmektedir. Sergilenmekte olan yerli üretim otomobilin benzerlik göstermiş olduğu en yakın örnek ise Cadillac arabadır. Dizayn olarak ve gösteriş olarak birbirlerine benzemektedir. Ayrıca uygun fiyatlara piyasaya sürülmesi beklenmekte olan araçların yakıt konusundan da tasarruf edecek gibi görünüyor.

Yerli Otomobil Konsorsiyum Firmaları (üretici firmalar)

Yerli Üretim Otomobil

Yerli otomobil üretimi için destek veren üretici firma listesi 2 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı” konuşmasında yerli üretim otomobil için firmalara değinilmişti. Çıkan haberlere göre, Dünya genelinde faaliyet göstermekte olan Türk firmalardan BMC, Turkcell, Anadolu Grup, Kıraça Holding ve Zorlu Holding şirketleri oluşturmaktadır.

Girişimin içerisinde yer alan Anadolu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yerli üretim otomobile talebin yoğun olması açısından fiyatının da uygun olacağını belirtti.

Yerli Otomobil Yakıt Türü ve Ne Kadar Yakacak ?

Türkiye’nin ilk yerli üretim otomobili elektrikli araç şeklinde olacak. Yakıt tüketimini elektrikten sağlayacak. Yerli üretim otomobillerin ne kadar yakıt tüketeceği konusunda net bir fiyat olarak netlik kazanmasa da vatandaşların bütçesine uygun şekilde yakıt tüketeceği söylenmektedir. Çıkacak olan otomobilin 6 saat doldurulabilecek bir batarya ile çalışması hedeflenirken, 100 kilometre şarj etmeden gideceğini söylenmektedir. Tam net bir fiyat bilinmezken, günde 2 liralık bir maliyet ile enerji sağlayacak olduğu planlanmaktadır. Bu sayede yerli otomobilin hem üretim hem de tüketim açısından ekonomik olmasıyla birlikte Türkiye’ye de katkı sağlaması beklenmektedir.

Yerli otomobil çıkış tarihi

Yerli otomobilin ne zaman çıkacağını merak eden arkadaşlar için Bakan Özlü’den açıklama geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli üretim otomobillerin yollarda görüleceği tarihi belirtti. Çıkmış olduğu bir televizyon programında sorulan soruları yanıtlayan Özlü, 2019 yılı mart ayında yerli üretim araçların yollarda görülmesini hedeflediklerini açıkladı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir