GÜNCEL

Yurtdışı Çıkışlı Otomobili Türkiye’ye Getirmek

Yurt Dışı Çıkışlı Aracı Türkiye'ye Getirmek

Yurt dışı çıkışlı aracı ülkeye getirmek için belli başlı kurallar vardır. Bu kurallar devlet tarafından kanun olarak korumaya alınmıştır. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın araçlarını getirebilmeleri mümkündür.

Yurt dışından Getirilen Araçlar İçin Aranan Şartlar

Öncellikle aracını ülkeye getirmek isteyen vatandaşların ülkede olağan ikametinin 185 gününü yurt dışında geçirmesi gerekmektedir. Bu ikamet süresi değerlendirilirken son 1 sene baz alınmaktadır. Bu konuda araçlarını ülkeye getirmek isteyen vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir.

Araçlarını ülkeye getirmek isteyen vatandaşların uymak zorunda oldukları bir diğer kural ise aracın yurt dışında ikamet edilen adrese kayıtlı ve tescilli olmasıdır. Bu noktada kanun başkasının aracını vekaleten getirebilme kolaylığını sunmaktadır. Bu kolaylıktan yararlanabilmek için araç sahibinin de en az 185 gün olmak koşulu ile yurt dışında ikamet etmesi gerekmektedir.

Yurt dışından Getirilen Araçların Türkiye’de Kullanım Süreleri

Yurt Dışı Çıkışlı Aracı Türkiye'ye Getirmek

Aracı Türkiye de kullanma süresi ise yapılan işe veya emeklilik durumuna göre değişiklik göstermemektedir. Yurt dışından otomobil getiren vatandaşlar araçlarını 730 gün boyunca kullanabilirler. Bu süre 2 yıla denk gelmektedir. Süre sonunda aracın tekrar çıkış yapması gerekmektedir.  Aracın ülkeye girişi esnasında araç sahibinden istenilen bir takım evraklarda bulunmaktadır. Bunlar ehliyet, yurt dışı mülkiyet belgesi ve araca ait yeşil sigorta evrakları olarak dikkat çeker. Bu sigorta kağıtlarında ülkede geçerlilik durumu mevcut değil ise gümrükte araca sigorta yaptırmak mümkündür.

Aracını ülkeye getiren bir vatandaşın acil olarak geri dönmesi gerektiğinde de devlet bu konuda araç sahibine kolaylık tanımaktadır. Bu kolaylık ülke sınırları içerisinde bulunulmadığı zaman zarfında aracın kullanılmayacağına dair en yakın gümrük idaresine taahhütname vermeniz şeklinde gerçekleşir. Yurt dışı çıkışlı araç ülkede birinci dereceden akrabaların kullanmasına izin vardır. Birinci dereceden akraba kavramına eş, anne,baba ve çocuklar dahildir. Bu durum için ise yerleşik 185 gün şartı aranmaktadır.

Akrabalar veya yabancı tanıdıkların aracı kullanabilmesi için araç içerisinde araç sahibinin bulunması ve acil bir durum olması gerekmektedir. Aksi durumda araç sahibi ve kullanan kişinin ceza yeme ihtimali bulunmaktadır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların araçlarını ülkeye getirmesi ile ilgili birkaç kuralı böyle sıralamak mümkündür. Bu araçların ülkeye gelişleri turistik kolaylık kapsamındadır. Yurt dışı çıkışlı araçları ile gelecek olan vatandaşların ikamet süresine dikkat etmelerini tavsiye etmekteyiz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir